Loading...

W latach 1997-2017 do Polski przybyło niewiele ponad 8 tys. Polaków mieszkających we wschodniej części Rosji oraz w krajach byłego ZSRR. Dopiero nowelizacja ustawy o repatriacji z maja 2017 roku sprawiła, że rozpoczął się realny proces repatriacji, który naprawia błędy i zaniechania w tym temacie. Dzieje się tak dlatego, że repatrianci otrzymują poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa w kraju przodków, począwszy od dachu nad głową, skończywszy na kursach językowych i zawodowych.

Założenia rządu zakładają zakończenie procesu repatriacji w ciągu najbliższych 10 lat i obejmą około 10 tys. osób. Dla porównania, kontyngent Niemiec zakładał powrót około 200 tys. osób rocznie (stopniowo zredukowany do 100 tys. aż do prawie całkowitego zamknięcia procesu repatriacji), kontyngent prowadzonej obecnie repatriacji do Rosji zakłada 100-300 tys. osób rocznie, kontyngent powracających do Kazachstanu to 50-100 tys. osób rocznie (łącznie repatriowano około miliona Kazachów).

Konferencja Re-Patria ma na celu podsumowanie dotychczasowych działań prowadzonych przez władze rządowe i samorządowe oraz wypracowanie rekomendacji. Zadaniem ich będzie usprawnienie dalszego procesu repatriacji. Dodatkowo podczas konferencji zostaną zaprezentowane wyniki badania opinii publicznej na temat postrzegania zjawiska repatriacji w Polsce.